ceramika, pottery, cuforum, Gliwice, Aleksandra Kwolek,

Zapraszamy na wystawę SKOCZNE

5 marca o godz. 18:00  w miejskiej  Galerii M(pi)K w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy pt. ?SKOCZNE?.

Wystawa przygotowana jest przez Aleksandrę Kwolek, Jolantę Zygmunt-Więzik, Aleksandrę Grabarę oraz Annę Lebiocką.
Słowo wystawa jest zbyt statyczne i nie oddaje do końca idei projektu ?Skoczne?.  W zamian ?zaproszenia na wystawę? odpowiedniejszym wydaje się, że autorki zapraszają nas do rejestracji  chwili , analogicznie jak przy użyciu fotograficznej migawki,  wykreowanego dynamicznego procesu.  Procesu zapoczątkowanego twórczym aktem i ciągle się rozwijającego .


Na początku był chaos i ? GLINA ? tak twierdzi artystka ceramik Aleksandra Kwolek, autorka prezentowanych rzeźb. Później przyszły zasłyszane słowa, że   prawdziwe szczęście  to   wyskok z uniesionym rękoma do góry. To wystarczyło, aby rozpocząć realizację cyklu rzeźb ceramicznych.
Mimo, że szczęście dotyczy w równej mierze dzieci,  kobiet i mężczyzn, chciałam aby rzeźby zawierały moje doświadczenia i były odniesione  do mojej osoby; współczesnej, mieszkającej w mieście, szczęśliwej, świadomej kobiety.

Powstałe prace stały się prapoczątkiem, swoistym  ?big-bangiem? projektu ?SKOCZNE?. Aktualny stan projektu nie był planowany, rozwija się dynamicznie, ewoluuje w sposób zaskakujący dla poszerzającej się grupy uczestniczek. Jedyną, pewna i zauważalną cechą projektu jest jego rozwój. ?Skoczne? są dowodem na inspirującą rolę artysty i jego dzieła. Są też swoistym hołdem składanym sztuce, jej koniecznej obecności w naszym życiu między innymi po to by być szczęśliwym.

Skoczne to też współautorki wystawy.
Aleksandra Grabara oraz Anna Lebiocka, architektki i dizajnerki są autorkami aranżacji projektu w Galerii. Wystawa pomyślana jako podróż po miejskich przestrzeniach jest pełna ich autorskich pomysłów, jest interaktywna i multimedialna . Aranżacja podkreśla  cechy projektu wykorzystując stale obecny i charakterystyczny dla projektu efekt synergii. Artystycznych wrażeń dostarczą różnorodnie prezentowane fotografie, których autorką jest Jolanta Zygmunt-Więzik. Fotografie szczęśliwych kobiet w miejskim plenerze Gliwic zrealizowane podczas trzech sesji: letniej, jesiennej i zimowej urzekają kolorem, kadrem oraz delikatnością ujęcia. Zdjęcia początkowo pomyślane jako dokumentacja robocza do projektu stały się dopełniającą ale  też dzięki talentowi autorki autonomiczną  fotograficzną wizją artystyczną.

Wystawa zrealizowana i przygotowana jest w całości przez kobiety.
Świadomie realizuje przesłanie sztuki pozytywnej mającej wyzwalać pozytywną wibrację. Ale też w sposób nie zamierzony, wręcz podświadomy  wpisuje się w współczesny nurt sztuki dotyczącej kategorii gender, dając swój osobisty głos w debacie na temat ról społecznych i płci.
Gender określone jako płeć kulturowa zaznacza się w sztuce i staje się wręcz modna po roku 1989, okresie przełomu politycznego i kulturowego,  dając impuls do rozważań o miejscu płci w kulturze.
Artyści tworzący  w odniesieniu do problematyki gender generalnie starają się udowodnić sztuczność tradycyjnych podziałów oraz starają się zmienić patriarchalny model obowiązujący dotychczas w sztuce.
?Skoczne? w tej dyskusji sugerują, że nie ma sensu odrzucać wzorców kulturowych istniejących w świadomości masowej od zawsze, że można odnieść się do świata przez pryzmat swej seksualności tej fizycznej i tej kulturowej świadomie i twórczo.
Dobrze się składa, że Galeria M(pi)k włącza gliwiczan do  tej ważnej i będącej na czasie dyskusji.
Chętni, będą mogli skonfrontować głos gliwickich artystek już 19 marca na wystawie ?Gender Check? w warszawskiej Zachęcie zapowiadanej jako najważniejsze wydarzenie kulturalne w tym roku w kraju .

Słowu ?skocznej? odpowiadają synonimy: chwacka, chybka, chyża, dziarska, pełna werwy, prędka, rącza, zwinna, żwawa, żywotna. Jeżeli identyfikujących się ze słowem ?skoczna? musisz koniecznie odwiedzić tą wystawę. Skoczne to też wystawa dla mężczyzn, mężczyzn kochających kobiety.

ALEKSANDRA (DREDOWA) GRABARA :]

– architekt ze słabością do manualnych prac ceramiczno-mozaikowych, współzałożycielka stowarzyszenia kuklok (www.kuklok.pl) , członek stowarzyszenia  forum ceramików (www.s.cuforum.pl),  rodowita bytomianka, wielbicielka lokalnych przestrzeni, wymykająca się czasem ze śląskiego industrialu aby poczuć smak i zapach wielkiego świata, aktywny poszukiwacz inspirujących form i faktur, zarówno w przestrzeniach miejskich jak  i wysoko ponad poziomem morza

ANNA LEBIOCKA

Pochodzi z Jury Krakowsko-Częstochowskiej i jest architektem. W Gliwicach ukończyła Wydział Architektury Politechniki Śląskiej w 2007 r. i obecnie mieszka. Praktykowała w biurach w Polsce i zagranicą, z czego za swój największy sukces uważa współpracę z londyńskim biurem Andy Martin Associates, AMA. Od 2008 r. prowadzi własną pracownię projektową ‚tuba architekci’ (www.tubaarchitekci.pl), w której powstał projekt wypoczynkowego osiedla jurajskiego ‚Góra Natura’ w Siamoszycach.

Jest fanką twórczości Bertolucciego i Amosa Oza oraz historii wojen krzyżowych i Saladyna. W przyszłości planuje mieć własną winnicę na Jurze i stadko królików.

ALEKSANDRA KWOLEK

Aabsolwentka ASP  we Wrocławiu z 1987 Wydziału Ceramiki I Szkła. Dyplom z zakresu ceramiki użytkowej w pracowni prof. Haliny Olech, z zakresu ceramiki unikatowej w pracowni prof. Ireny Lipskiej Zworskiej, aneks z malarstwa w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego.

Mieszka i tworzy w Gliwicach. Od 20 lat prowadzi pracownię ceramiczną realizując własne projekty artystyczne. Współpracuje z WTZ ?UNIKAT? w Katowicach oraz jest  zaangażowana w projekt Akademii Weekendowej przy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2005 roku założyła  Stowarzyszenia Forum Ceramików (www.cuforum.pl),  którego jest  prezesem. Prowadzi warsztaty artystyczne  w  Pracowni Rzeźby i Ceramiki w Gliwicach( www.s.cuforum.pl).

Pierwsze realizacje  to ceramika użytkowa: naczynia, kubki, miski, donice, talerze.  Tworzy ceramiczne formy rzeźbiarskie. Autorka cykli rzeźbiarskich  ?Żywioły” (1997-99); ?Głowy” (2000); ?Warzywnik ceramiczny” (2001-03); ?Afrodyzjaki”( 2005), ?Kamienie Milowe”,  ?Kamienie Przydrożne”(2006-2007), ?SHIBUI?( 2009) oraz  ?Skoczne? (2008 ? 2010).

JOLANTA ZYGMUNT-WIĘZIK
Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Z zamiłowania fotograf. Od 2003 r. aktywny członek Gliwickiej Grupy Fotograficznej ?Precel? (www.precel.pl). Uczestniczy w wielu pokazach, wystawach fotograficznych grupy. Od 2007 roku zajmuje się organizacją cyklicznych comiesięcznych pokazów fotografii w Klubie Muzycznym „4art” w Gliwicach. Ma na swoim koncie kilka wystaw autorskich o tematyce dziecięcej. Uczestniczyła w wielu wystawach grupowych na terenie całej Polski. Od czerwca 2007 zajmuje się fotografią zawodowo. Część prac autorki można zobaczyć na autorskiej stronie internetowej www.foto-hollanda.pl.

Podziel się tą informacją z przyjaciółmi!

A Ty co sądzisz?

*