Kreatywne wakacje

Zapraszamy dzieci i młodzież do twórczego wypoczynku, w pracowni Rzeźby i Ceramiki.
Proponujemy zabawę z gliną oraz i inne działania plastyczne inspirowane bogactwem letniej przyrody. Tematem przewodnim będzie podróż dookoła świata. Zwiedzimy wykorzystując wyobraźnię: kontynenty, państwa, miasta. Powstaną prace inspirowane tradycją i kulturą świata a także fauną i florą odległych krain. Program nie jest sztywny, liczymy na inwencję twórczą uczestników. Chętni do udziału w zajęciach nie są zobowiązani do udziału we wszystkich terminach.
Atrakcją będą zajęcia odbywające się w plenerze otaczającym pracownię.

Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Obowiązuje wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa.
Termin: lipiec
W lipcu zajęcia odbywać się będą we wszystkie poniedziałki, wtorki i środy
od godz. 10.00 do godz. 12.00
Organizator: Stowarzyszenie Forum Ceramików
Miejsce: Pracownia Rzeźby i Ceramiki
Adres: Gliwice, ul. Ziemowita 1
M Kontakt: tel.: 608 724 022, e-mail: artceramika@gmail.com
Uwaga: Liczba miejsc ograniczona

Szałfenster 2018

6 Szałfenster to CERAMIKA W DRODZE. Wzieliśmy porcelanowe czarki z pracowni, ciasta oraz konfitury i pojechaliśmy zbudowanym na tę okazję wehikułem w ramach gliwickiej ArtNocy na spotkanie mieszkańców Gliwic, twórców, artystów, animatorów kultury. Było super, super się bawiliśmy cały dzień i noc. Na filmiku relacja z naszego przejazdu – długa 8 minut, ale warto odbyć znami tę podróż jeszcze raz – to skompresowane 8 godzin dobrej zabawy i spotkań. Dziękujemy wszystkim, którzy wzieli w niej udział.

Wiosenne RAKU PARTY

Zapraszamy do ogrodu Pracowni Rzeźby i Ceramiki na Wiosenne Raku Party w sobotę 12 maja.

 1. Startujemy od godz. 11:00
 2. Zapraszamy dorosłych, młodzież, dzieci – to jest impreza rodzinna.
 3. Impreza jest całodzienna – proces technologiczny wymaga czasu.
 4. Nie obowiązują wcześniejsze zgłoszenia czy zapisy.
 5. Każdy może zaopatrzyć się w kulkę gliny – 20zł/sztuka – w tej cenie zapewniamy, że: 
 1. Każda praca wykonana z ?kulki gliny? zostanie wypalona.
 2. Prace zostaną wypalone w technice RAKU OBVARA.
 3. Mistrz Pracowni udzieli każdemu niezbędnych rad co do technik formowania gliny.
 4. Zapewniamy niezbędne narzędzia.
 5. Zapewniamy dla każdego herbatę.
 6. Zapewniamy rozpalony grill – zachęcamy do przyniesienia stosownych produktów.
 7. Kończymy – gdy wszystkie prace zostaną wypalone czyli najwcześniej wieczorem 🙂

Dla zaawansowanych: 

 1. Możemy wypalić prace pokryte szkliwem, zapewniamy kolorowe szkliwa RAKU oraz wypał – ta opcja to koszt dodatkowy 25 zł za każdą pracę wykonaną z ?jednej kulki gliny?, nie większą, włożoną do pieca niezależnie od jej wielkości.
 2. Dodatkowe opcje do omówienia na miejscu.

Czym jest i czym nie jest RAKU, jak wygląda Raku Party – tego wszystkiego można dowiedzieć się odwiedzając nasz profil na Facebooku. Znajdziesz tam zdjęcia prac, filmy z analogicznych imprez, ? jednym słowem wszystko o ceramice.

Zapraszamy na Wielkanocne warsztaty

Trzeba się spieszyć aby zdążyć wykonać z gliny : baranki, zajączki, jajka, miseczki na rzeżuchę, dzbany na forsycje, doniczki na nowalijki oraz inne dekoracyjne przedmioty związane ze świętami. Zapraszamy również do wykonania dekoracji farbami ceramicznymi na biskwitach: filiżanek, jajek, talerzyków – które my poszkliwimy i wypalimy je dla Was. Ceramika którą stworzysz zaskoczy Cię atrakcyjną formą, kolorem oraz będzie niebanalną dekoracją na twoim stole.

Baran. Autor: Ewa Mendowska

Zapraszamy na warsztaty do profesjonalnie wyposażonej pracowni Rzeźby i Ceramiki.
Zapewniamy ciepłą atmosferę oraz tradycyjnie gorącą herbatę w oryginalnych ceramicznych czarkach.
Zajęcia prowadzi Mistrz Pracowni Aleksandra Kwolek (http//kwolek.eu)
Do udziału w rodzinnych warsztatach zapraszamy wszystkich chętnych.

Zajęcia odbywać się będą w weekendy :

03.03 sobota; 04.03 niedziela
10.03 sobota; 11.03 niedziela
17.03 sobota; 18.03 niedziela
24.03 sobota; 25.03 niedziela
Zawsze w godzinach od 13:00 do 15:00

Adres:
Pracownia Rzeźby i Ceramiki Stowarzyszenia Forum Ceramików
Gliwice, ul. Ziemowita 1
Zapisy oraz pełna informacja :
Kontakt/?zgłoszenia: tel.608 724 022 ; artceramika@ gmail?.com
Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia ilość miejsc ograniczona.

Kreatywne ferie w pracowni ceramicznej

W czasie ferii zapraszamy na „białe szaleństwo”. W pracowni, z białą gliną można zaszaleć podobnie jak ze śniegiem i ulepić wszystko co podpowie wyobraźnia. Powstałe cuda nie roztopią się jak śnieg, ale wypalone staną się pamiątką na zawsze. W gorącej pracowni oraz w gorącej atmosferze powstaną inspirujące prace. Pomocą służyć będzie mistrz pracowni oraz profesjonalnie wyposażona pracownia. Zajęcia warsztatowe będą odbywać się w godzinach przedpołudniowych. Zapewniamy atmosferę artystycznej pracowni, opiekę Ceramicznego Mistrza oraz tradycyjnie gorącą herbatę w czarkach RAKU. Warsztaty jako oferta kreatywnego spędzenia czasu skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

Terminy: W pierwszym tygodniu ferii: 29.01 i 30.01, 31.01w godz. od 10:00 do 12:00
W drugim tygodniu ferii: 5.02, 6.02, 7.02 w godz. od 10:00 do 12:00
Uczestnictwo we wszystkich terminach nie jest obowiązkowe.
Zapisy oraz pełna informacja:
Kontakt/zgłoszenia: tel.608 724 022 ; artceramika@gmail.com

Prosimy o wcześniejsze zgłoszenia, ilość miejsc ograniczona.

Anielskie Warsztaty

Aby uchronić was od szaleńczych poszukiwań prezentów świątecznych dla bliskich Wam osób. Zapraszamy i zachęcamy jak co roku do wykonania własnoręcznych świątecznych drobiazgów. Oczywiście wykonany z gliny anioł to ważna postać dla stworzenia świątecznego klimatu, nie może jednak zabraknąć ceramicznych świeczników, dekoracyjnych glinianych gwiazdek, mikołajów z workiem prezentów, zabawnych reniferowych zawieszek i ceramicznych choinek a wszystkie te cuda zostaną na pamiątkę Waszym bliskim na zawsze.

Zapewniamy profesjonalną pomoc, ciepłą atmosferę, ?dobre duchy ? i gorącą herbatę.

Warsztaty odbywają się codziennie w godzinach popołudniowych, także w weekendy.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia, ilość miejsc ograniczona

Pełną informację udziela:

Stowarzyszenie Forum Ceramików
Pracownia Rzeźby i Ceramiki
Gliwice, ul. Ziemowita 1
tel. 608 724 022
email: artceramika@gmail.com

Św. Michał – Patron Ceramików 2017

ZAPROSZENIE
W dniu 30 września w Gliwicach przy ul. Ziemowita 1 przy Pracowni Rzeźby i Ceramiki odbędzie się Impreza „Św. Michał – Patron Ceramików 2017”
To XV Edycja artystycznego happeningu, który odwołuje się do tradycji i folkloru związanego z rzemiosłem ceramicznym. Impreza jest całodzienna, zaczynamy o godz. 11:00. Wstęp wolny. Warsztaty są bezpłatne. Zapraszamy mieszkańców Gliwic w każdym wieku.

 

Czytaj dalej >>

Kolejny sezon warsztatów rozpoczęty – Zapraszamy

Nastaw Ucho + RAKU PARTY=15 lipca, sobota

Zapraszamy 15 lipca do ogrodu pracowni. Zaczynamy o 11:00 Raku Party.

Przy odrobinie cierpliwości będziecie Państwo mogli uformować, poszkliwić, wypalić i zabrać „jeszcze dziś do domu? własną prace ceramiczna. Podczas warsztatów poznają Państwo, podstawowe techniki formowania oraz szkliwienia, tym samym zapoznają się Państwo z technologia powstawania wyrobów ceramicznych, która jest podobna przy powstawaniu ceramiki budowlanej jak cegła czy ceramiki stołowej jak wykwintny zestaw obiadowy.

Aby to wszystko było możliwe, to znaczy abyśmy mogli zabrać ?do domu? wykonaną dzisiaj, w ciągu jednego dnia pracę zapraszamy od godz 11:00

Później koncerty !!!

?RAKU PARTY? ? wywodzi się z tradycji japońskiej, gdzie organizowano spotkania towarzyskie, podczas których rodziny z zamożnych kręgów społecznych uczestniczyły wraz ze swoimi gośćmi w dekorowaniu czarek herbacianych. Dla takich okazji wynajmowany był wędrowny garncarz, który przynosił ze oba piec garncarski. Goście dekorowali czarki podszkliwnymi barwnikami ceramicznymi, po czym garncarz szkliwił je i wypalał.
RAKU sięga swa tradycja XV wieku i jeszcze dziś wykorzystywana jest do wytwarzania obrzędowych czarek herbacianych, wartość tych czarek była oceniana tak wysoko, ze niektórzy szogunowie używali je, jako podarki o specjalnym uroczystym znaczeniu. Japońska czarka do herbaty to ?dzieło sztuki? a  japońska ceremonia picia herbaty to rytuał, który ma głębokie podstawy filozoficzne związane z Zen.
 ? Wykonanie czarki herbacianej czy innej dowolnej formy jest aktem twórczym, na każdym etapie musimy reagować na takie zjawiska jak wyczucie ciężaru, wyczucie formy i struktury, subtelności nieoczekiwanych modulacji koloru, a wreszcie doznania przyjemności picia herbaty. Udany egzemplarz raku, bez względu na to czy jest to czarka herbaciana, czy jakaś inna forma współczesna zawierać w sobie będzie ?cos?, wobec czego nikt nie pozostaje obojętny.?

?Nastaw Ucho? czyli tajne, nietajne koncerty z trzema kropkami zainicjowane przez grupę Potencjometr.
Nastaw Ucho #1 to pierwszy z cyklu koncert, który odbędzie się 15 lipca w ogrodzie Forum Ceramików , koncert grany z ….dachu.

Pomysł koncertów w miejscach niekoncertowych inspirowany jest muzycznymi formami zza oceanu, które funkcjonują z powodzeniem na całym świecie, to między innymi cykle koncertowe i live sesje takie jak Sofar, Mahogany Sessions czy Tiny Dek Concerts i podcasty KEXP. Akustyczne i kameralne koncerty to tylko część pomysłu, bo idea zakłada organizację ich również w miejscach, które pozwalają na mocniejsze uderzenie. Plany koncertowe ?Nastaw Ucha? biorą pod uwagę wiele gatunków od klasycznego rocka, przez inde pop i alternatywne brzmienia do neu jazzu. Cele jest jeden ? i niezmienny ? chodzi o bycie bliżej muzyki na co dzień.

Kreatywne wakacje 2017

 

Zapraszamy dzieci i młodzież do twórczego wypoczynku. To już siódma edycja uznanego wakacyjnego projektu prowadzonego w Pracowni Rzeźby i Ceramiki.
Proponujemy zajęcia plastyczne inspirowane bogactwem letniej przyrody. Tematem przewodnim będzie podróż dookoła świata.
Program jest otwarty, nastawiony jest na zabawę z gliną; skupiamy się na rozwoju kreatywności, pomagamy w realizacji pomysłów wspomagając inwencję twórczą uczestników.
Powstaną prace inspirowane tradycją i kulturą świata a także fauną i florą odległych krain.
Chętni do udziału w zajęciach nie są zobowiązani do udziału we wszystkich terminach.
Atrakcją będą zajęcia odbywające się w plenerze otaczającym pracownię.

Oferta skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.
Obowiązuje wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa.
Termin: lipiec, sierpień
W lipcu zajęcia odbywać się będą we wszystkie poniedziałki, wtorki, środy
od godz. 10.00 do godz. 12.00
Organizator: Stowarzyszenie Forum Ceramików
Miejsce: Pracownia Rzeźby i Ceramiki
Adres: Gliwice, ul. Ziemowita 1
M Kontakt: tel.: 608 724 022, e-mail: artceramika@gmail.com
Uwaga: Liczba miejsc ograniczona