Odwrócona archeologia – zapisy!

„ODWRÓCONA ARCHEOLOGIA” – podróż do pradawnych Gliwic, to propozycja dla mieszkańców Gliwic, którzy chcą poznać tajemnicę aktualnie prowadzonych prac archeologicznych na Starym Mieście. Prowadzone obecnie prace wykopaliskowe w uliczkach okalających rynek, dają wspaniałą możliwość uczestniczenia osobiście w odkrywaniu pradawnych Gliwic.

Proponujemy spotkania „oko w oko” z archeologią w dniach 29 i 30 czerwca oraz  w dniu 6 lipca.

Odwrócona archeologia

Odwrócona archeologia – plakat imprezy

W dniu 29 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agnieszka Węgrzyn i Marcinem Paternogą osobami odpowiedzialnymi za prowadzone aktualnie prace archeologiczne na Starym Mieście.

Tematem przewodnim będzie „Warsztat garncarza w średniowiecznych Gliwicach”.  Zajęcia warsztatowe przedstawią średniowieczny warsztat garncarski w oparciu o wyniki badań archeologicznych Starego Miasta w Gliwicach.

W pierwszej części warsztatów zaprezentowany zostanie wykład z prezentacją multimedialną na temat garncarstwa w średniowieczu. Osoby prowadzące opowiedzą o tajnikach i metodach produkcji naczyń, używanych narzędziach, materiałach do wyrobu ceramiki oraz piecach do jej wypału. Na przykładach pokazane zostaną zachowane do dzisiaj ślady po dawnych mistrzach, pozostawione na powierzchni zabytkowej ceramiki.

W dniu 30 czerwca w ramach warsztatów ceramicznych uczestnicy będą mogli wykonać naczynia gliniane oraz inne przedmioty inspirowane średniowieczną ceramiką znalezioną na terenie Gliwic. Popróbują swoich sił na toczkach garncarskich z napędem nożnym, dokładnie tak jak dawniej. W tajniki dawnej technologii wyrobu ceramiki wprowadzą uczestników Aleksandra Kwolek oraz Agnieszka Wegrzyn. Warsztaty odbędą się w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1.

W dniu 6 lipca wypalone prace uczestników warsztatów razem zakopiemy w ziemi dla przyszłych pokoleń gliwiczan. Będzie to okazja do poznania warsztatu archeologa.

Zakopując naczynia stworzone współcześnie przez uczestników, zamiast okopywać je jak to czynią archeolodzy niejako stworzymy odwróconą archeologię.

Impreza dofinansowana jest z budżetu miasta Gliwic. Jest darmowa dla uczestników, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy prowadzi Aleksandra Kwolek ze Stowarzyszenia Forum Ceramików, organizatora imprezy.

Zapisywać można się osobiście w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1, lub telefonicznie dzwoniąc pod numer: + 48 608 724 022. Można też skorzystać z poczty elektronicznej przesyłając swoje zgłoszenie na adres: artceramika@gmail.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

 

Zaproszenie na warsztaty

piekary-2013_512

Wernisaż wystawy Szałfenster i ArtNoc

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej udanej imprezy:

Szałfenster 2013

Wystawa dizajnu
Szałfenster – okno wystawowe w sklepie, oszklona i najczęściej oświetlona gablota lub szafa w muzeum. Szałfenster służy do eksponowania towarów, przedmiotów, dzieł sztuki.


CuG – Galeria Garażowa zaprasza na drugą edycję wystawy. Zapraszamy na przegląd współczesnego, dizajnu.
Kuratorki wystawy: Aleksandra Grabara, Patrycja Pyzalska, Aleksandra Kwolek
Muza: MR SANDMAN & JOULOES

plakat_SF2_LQ_512  

Zapraszamy na „Szałfensterzenie” z filowaniem w środowisku art-friendly, z nutą z decków live, z zaleganiem, z tanem, z co-kto-chce-robieniem  w dniu15.06. o godz18:00 w CuG – Galerii Garażowej. Wszystko to w trakcie ARTNOCY – Dni Otwartych Galerii w Gliwicach

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 czerwca  w sobotę o godzinie 18:00,
Organizator: Stowarzyszenie Forum Ceramików
Miejsce: CuG – Galeria Garażowa, ul. Ziemowita 1, Gliwice
Informacje dodatkowe: http://s.cuforum.pl
Kontakt: +48 608 724 022, e-mail: artceramika@gmail.com

15 czerwca 2013

moc-w-galeriach-2013_512

ArtNoc  czyli gliwicka noc otwartych galerii i pracowni artystów doczekała się w tym roku swojej szóstej edycji. 15 czerwca, do późnych godzin wieczornych i nocnych otwartych będzie 30 różnych placówek kulturalnych.

My zapraszamy do siebie na Ziemowita 1 – będzie się działo  !

 

KONKURS:
Do wygrania, dla uczestników  nagroda.
Do wygrania BON uprawniający do dwóch dwugodzinnych darmowych zajęć w Pracowni Rzeźby i Ceramiki.
Bon wygląda mniej więcej tak:
Obraz w treści 2

Targi ceramiczne w Pezinku, Słowacja

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu do zaprzyjaźnionego Pezinka

Ceramik = celebryta

Ceramik-celebryta, to żart, ale tak mogliśmy się poczuć, gdy zwiedzając wystawę z okazji X rocznicy targów ceramiki w Pezinku zobaczyliśmy salę udekorowaną zdjęciami z naszego pokazu wypału ceramiki Raku z roku 2007.
Małokarpackie Muzeum w Pezinku podczas tegorocznych jubileuszowych targów zorganizowało okolicznościową wystawę. Jedna z sal muzeum prawie w całości była poświęcona nam i to jest bardzo przyjemna sprawa, widząc, że staliśmy się fragmentem historii tej znaczącej imprezy.
I tutaj pozdrowienia i podziękowania dla Danki Kopalowej, dyrektor muzeum, która była inspiratorką naszej współpracy.

Festiwal Wysokich Temperatur 2013

W tym roku kolejny już raz uczestniczyliśmy w Festiwalu Wysokich Temperatur

 

Pieszczany 2013

Wspomnienie z wyjazdu na Targi w Pieszczanach. Kolejny raz na zaproszenie przyjaciół ze Słowacji mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałej imprezie promującej prawdziwe rzemiosło. Podziękowania dla Lubicy i Milosza oraz całej ekipy.

Wypał w piecu węgierskim

W dniu 27 – 28 maja zbudowaliśmy piec węgierski w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu na zaproszenie pani dyrektor Iwony Durek-Sypek. Cieszymy się z kolejnej wspólnej naszej akcji. Było gorąco 🙂