Odwrócona archeologia – zapisy!

„ODWRÓCONA ARCHEOLOGIA” – podróż do pradawnych Gliwic, to propozycja dla mieszkańców Gliwic, którzy chcą poznać tajemnicę aktualnie prowadzonych prac archeologicznych na Starym Mieście. Prowadzone obecnie prace wykopaliskowe w uliczkach okalających rynek, dają wspaniałą możliwość uczestniczenia osobiście w odkrywaniu pradawnych Gliwic.

Proponujemy spotkania „oko w oko” z archeologią w dniach 29 i 30 czerwca oraz  w dniu 6 lipca.

Odwrócona archeologia

Odwrócona archeologia – plakat imprezy

W dniu 29 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agnieszka Węgrzyn i Marcinem Paternogą osobami odpowiedzialnymi za prowadzone aktualnie prace archeologiczne na Starym Mieście.

Tematem przewodnim będzie „Warsztat garncarza w średniowiecznych Gliwicach”.  Zajęcia warsztatowe przedstawią średniowieczny warsztat garncarski w oparciu o wyniki badań archeologicznych Starego Miasta w Gliwicach.

W pierwszej części warsztatów zaprezentowany zostanie wykład z prezentacją multimedialną na temat garncarstwa w średniowieczu. Osoby prowadzące opowiedzą o tajnikach i metodach produkcji naczyń, używanych narzędziach, materiałach do wyrobu ceramiki oraz piecach do jej wypału. Na przykładach pokazane zostaną zachowane do dzisiaj ślady po dawnych mistrzach, pozostawione na powierzchni zabytkowej ceramiki.

W dniu 30 czerwca w ramach warsztatów ceramicznych uczestnicy będą mogli wykonać naczynia gliniane oraz inne przedmioty inspirowane średniowieczną ceramiką znalezioną na terenie Gliwic. Popróbują swoich sił na toczkach garncarskich z napędem nożnym, dokładnie tak jak dawniej. W tajniki dawnej technologii wyrobu ceramiki wprowadzą uczestników Aleksandra Kwolek oraz Agnieszka Wegrzyn. Warsztaty odbędą się w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1.

W dniu 6 lipca wypalone prace uczestników warsztatów razem zakopiemy w ziemi dla przyszłych pokoleń gliwiczan. Będzie to okazja do poznania warsztatu archeologa.

Zakopując naczynia stworzone współcześnie przez uczestników, zamiast okopywać je jak to czynią archeolodzy niejako stworzymy odwróconą archeologię.

[stextbox id=”warning”]

Impreza dofinansowana jest z budżetu miasta Gliwic. Jest darmowa dla uczestników, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy prowadzi Aleksandra Kwolek ze Stowarzyszenia Forum Ceramików, organizatora imprezy.

Zapisywać można się osobiście w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1, lub telefonicznie dzwoniąc pod numer: + 48 608 724 022. Można też skorzystać z poczty elektronicznej przesyłając swoje zgłoszenie na adres: artceramika@gmail.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

[/stextbox]

 

 

Zaproszenie na warsztaty

piekary-2013_512

Wernisaż wystawy Szałfenster i ArtNoc

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej udanej imprezy:

Szałfenster 2013

Wystawa dizajnu
Szałfenster – okno wystawowe w sklepie, oszklona i najczęściej oświetlona gablota lub szafa w muzeum. Szałfenster służy do eksponowania towarów, przedmiotów, dzieł sztuki.


CuG – Galeria Garażowa zaprasza na drugą edycję wystawy. Zapraszamy na przegląd współczesnego, dizajnu.
Kuratorki wystawy: Aleksandra Grabara, Patrycja Pyzalska, Aleksandra Kwolek
Muza: MR SANDMAN & JOULOES

plakat_SF2_LQ_512  

Zapraszamy na „Szałfensterzenie” z filowaniem w środowisku art-friendly, z nutą z decków live, z zaleganiem, z tanem, z co-kto-chce-robieniem  w dniu15.06. o godz18:00 w CuG – Galerii Garażowej. Wszystko to w trakcie ARTNOCY – Dni Otwartych Galerii w Gliwicach

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 czerwca  w sobotę o godzinie 18:00,
Organizator: Stowarzyszenie Forum Ceramików
Miejsce: CuG – Galeria Garażowa, ul. Ziemowita 1, Gliwice
Informacje dodatkowe: http://s.cuforum.pl
Kontakt: +48 608 724 022, e-mail: artceramika@gmail.com

15 czerwca 2013

moc-w-galeriach-2013_512

ArtNoc  czyli gliwicka noc otwartych galerii i pracowni artystów doczekała się w tym roku swojej szóstej edycji. 15 czerwca, do późnych godzin wieczornych i nocnych otwartych będzie 30 różnych placówek kulturalnych.

My zapraszamy do siebie na Ziemowita 1 – będzie się działo  !

 

KONKURS:
Do wygrania, dla uczestników  nagroda.
Do wygrania BON uprawniający do dwóch dwugodzinnych darmowych zajęć w Pracowni Rzeźby i Ceramiki.
Bon wygląda mniej więcej tak:
Obraz w treści 2

Targi ceramiczne w Pezinku, Słowacja

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu do zaprzyjaźnionego Pezinka

Ceramik = celebryta

Ceramik-celebryta, to żart, ale tak mogliśmy się poczuć, gdy zwiedzając wystawę z okazji X rocznicy targów ceramiki w Pezinku zobaczyliśmy salę udekorowaną zdjęciami z naszego pokazu wypału ceramiki Raku z roku 2007.
Małokarpackie Muzeum w Pezinku podczas tegorocznych jubileuszowych targów zorganizowało okolicznościową wystawę. Jedna z sal muzeum prawie w całości była poświęcona nam i to jest bardzo przyjemna sprawa, widząc, że staliśmy się fragmentem historii tej znaczącej imprezy.
I tutaj pozdrowienia i podziękowania dla Danki Kopalowej, dyrektor muzeum, która była inspiratorką naszej współpracy.

Festiwal Wysokich Temperatur 2013

W tym roku kolejny już raz uczestniczyliśmy w Festiwalu Wysokich Temperatur

 

Pieszczany 2013

Wspomnienie z wyjazdu na Targi w Pieszczanach. Kolejny raz na zaproszenie przyjaciół ze Słowacji mieliśmy okazję uczestniczyć we wspaniałej imprezie promującej prawdziwe rzemiosło. Podziękowania dla Lubicy i Milosza oraz całej ekipy.

Wypał w piecu węgierskim

W dniu 27 – 28 maja zbudowaliśmy piec węgierski w Zespole Szkół Specjalnych Nr 4 w Sosnowcu na zaproszenie pani dyrektor Iwony Durek-Sypek. Cieszymy się z kolejnej wspólnej naszej akcji. Było gorąco 🙂