|

Św Michał Patron Ceramików 2011

Plakat Św Michał Patron Ceramików
Plakat Św Michał Patron Ceramików

W dniu 1 i 2 października  w Gliwicach przy ul. Ziemowita 1 przy Pracowni Rzeźby i Ceramiki odbędzie się Impreza:

Św. Michał –  Patron Ceramików

To IX Edycja artystycznego happeningu, który odwołuje się do tradycji i folkloru związanego z rzemiosłem ceramicznym.

Impreza kończy letni sezon ceramiczny rozpoczęty majową imprezą Ceramiczne Klimaty Muzyczne. Ceramiczna tradycja „Michała” jest bardzo stara i wpisana na stałe do folkloru rzemiosł i tradycji garncarzy, którzy to z dniem  przejścia z sezonu letniego w zimowy, czyli w  urodziny  Św. Michała,  uroczyście świętowali – „w garncarni  zapalano światło stawiano gęś i hulano sobie, jak to w zwyczaju„.
Zapraszamy serdecznie ceramików; artystów, rzemieślników, hobbystów, zawodowców i amatorów, mistrzów i ich uczni, młodych i dorosłych, kończymy letni sezon ceramiczny 2011 radośnie, bogatsi o nowe doświadczenia.

Podczas imprezy, co już jest tradycją, zbudowane zostaną piece polowe do wypału ceramiki: piec
japoński RAKU o ciągu zwrotnym, piec węgierski, będą pokazy wypału w   piecu gazowym. Ceramicy ze Słowacji, mistrzowie Guinnessa w toczeniu na kole garncarskim dadzą pokaz swoich umiejętności.  Podczas całego dnia każdy uczestnik będzie mógł zaznajomić się z technikami formowania ceramiki pod okiem instruktorów; tworzyć i wypalać własne formy ceramiczne.  Inspiracji dla własnych działań będzie można szukać  na zaaranżowanej plenerowej wystawie ?RESPEKT 2011?.

Na tej plenerowej wystawie prezentowane będą prace ceramiczne uczestników imprezy w tym Gości Specjalnych. To Goście  zawsze czyni wielki honor naszej Imprezie dając nam okazję obcowania z znakomitymi ceramikami; w tym roku w trakcie imprezy odbędzie się wernisaż wystawy
?FOR-MY DO-KRĘCONE?  Bożeny Sacharczuk i Gabrieli Kiełczewskiej Słowikowskiej.

Nie przerywając warsztatów wraz ze zmierzchem zgodnie z ludową tradycja zakończenia letniego sezonu garncarskiego ?Piecowy? na stole postawi  gęś ? podsumowanie sezonu 2011 będzie sygnałem do rozpoczęcia części artystycznej oraz zabawy.
W sobotę wystąpią wokaliści szkoły muzycznej Venos Studio z Zabrza, zagra zespół TE SKAPSIE, oprawę video-muzyczną zapewni DJ DDMASK oraz VJ APEC.
Na zakończenie pierwszego dnia odbędą się zawody około-sportowe MOCNY GAR.

Chcąc aby „Św. Michał ? Patron Ceramików” stał się wydarzeniem artystycznym oraz niezapomnianym przeżyciem spotkamy się w bezpośredniej bliskości warsztatu ceramicznego. Duch artystycznej pracowni, bliska obecność Mistrzów, moc buzującego w piecach ognia  daje gwarancje, że wszyscy uczestniczący  odczują przypływ twórczej ekspresji angażując się w zaimprowizowaną dramaturgię Ceramicznego Święta.

Kto był ten wie, w takiej atmosferze nie jest możliwym nie współuczestniczyć w następujących po sobie wydarzeniach,  które powodują  ożywcze i niezapomniane wrażenie  spotkania ze Sztuką.

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Miasta Gliwic

Gliwice_logo

logo_metropolii

Similar Posts