ceramika, pottery, cuforum, Gliwice, Aleksandra Kwolek,

Odwrócona archeologia – zapisy!

„ODWRÓCONA ARCHEOLOGIA” – podróż do pradawnych Gliwic, to propozycja dla mieszkańców Gliwic, którzy chcą poznać tajemnicę aktualnie prowadzonych prac archeologicznych na Starym Mieście. Prowadzone obecnie prace wykopaliskowe w uliczkach okalających rynek, dają wspaniałą możliwość uczestniczenia osobiście w odkrywaniu pradawnych Gliwic.

Proponujemy spotkania „oko w oko” z archeologią w dniach 29 i 30 czerwca oraz  w dniu 6 lipca.

Odwrócona archeologia

Odwrócona archeologia – plakat imprezy

W dniu 29 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agnieszka Węgrzyn i Marcinem Paternogą osobami odpowiedzialnymi za prowadzone aktualnie prace archeologiczne na Starym Mieście.

Tematem przewodnim będzie „Warsztat garncarza w średniowiecznych Gliwicach”.  Zajęcia warsztatowe przedstawią średniowieczny warsztat garncarski w oparciu o wyniki badań archeologicznych Starego Miasta w Gliwicach.

W pierwszej części warsztatów zaprezentowany zostanie wykład z prezentacją multimedialną na temat garncarstwa w średniowieczu. Osoby prowadzące opowiedzą o tajnikach i metodach produkcji naczyń, używanych narzędziach, materiałach do wyrobu ceramiki oraz piecach do jej wypału. Na przykładach pokazane zostaną zachowane do dzisiaj ślady po dawnych mistrzach, pozostawione na powierzchni zabytkowej ceramiki.

W dniu 30 czerwca w ramach warsztatów ceramicznych uczestnicy będą mogli wykonać naczynia gliniane oraz inne przedmioty inspirowane średniowieczną ceramiką znalezioną na terenie Gliwic. Popróbują swoich sił na toczkach garncarskich z napędem nożnym, dokładnie tak jak dawniej. W tajniki dawnej technologii wyrobu ceramiki wprowadzą uczestników Aleksandra Kwolek oraz Agnieszka Wegrzyn. Warsztaty odbędą się w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1.

W dniu 6 lipca wypalone prace uczestników warsztatów razem zakopiemy w ziemi dla przyszłych pokoleń gliwiczan. Będzie to okazja do poznania warsztatu archeologa.

Zakopując naczynia stworzone współcześnie przez uczestników, zamiast okopywać je jak to czynią archeolodzy niejako stworzymy odwróconą archeologię.

Impreza dofinansowana jest z budżetu miasta Gliwic. Jest darmowa dla uczestników, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy prowadzi Aleksandra Kwolek ze Stowarzyszenia Forum Ceramików, organizatora imprezy.

Zapisywać można się osobiście w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1, lub telefonicznie dzwoniąc pod numer: + 48 608 724 022. Można też skorzystać z poczty elektronicznej przesyłając swoje zgłoszenie na adres: artceramika@gmail.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

 

 

Podziel się tą informacją z przyjaciółmi!

A Ty co sądzisz?

*