|

Odwrócona archeologia – zapisy!

„ODWRÓCONA ARCHEOLOGIA” – podróż do pradawnych Gliwic, to propozycja dla mieszkańców Gliwic, którzy chcą poznać tajemnicę aktualnie prowadzonych prac archeologicznych na Starym Mieście. Prowadzone obecnie prace wykopaliskowe w uliczkach okalających rynek, dają wspaniałą możliwość uczestniczenia osobiście w odkrywaniu pradawnych Gliwic.

Proponujemy spotkania „oko w oko” z archeologią w dniach 29 i 30 czerwca oraz  w dniu 6 lipca.

Odwrócona archeologia
Odwrócona archeologia – plakat imprezy

W dniu 29 czerwca zapraszamy na spotkanie z Agnieszka Węgrzyn i Marcinem Paternogą osobami odpowiedzialnymi za prowadzone aktualnie prace archeologiczne na Starym Mieście.

Tematem przewodnim będzie „Warsztat garncarza w średniowiecznych Gliwicach”.  Zajęcia warsztatowe przedstawią średniowieczny warsztat garncarski w oparciu o wyniki badań archeologicznych Starego Miasta w Gliwicach.

W pierwszej części warsztatów zaprezentowany zostanie wykład z prezentacją multimedialną na temat garncarstwa w średniowieczu. Osoby prowadzące opowiedzą o tajnikach i metodach produkcji naczyń, używanych narzędziach, materiałach do wyrobu ceramiki oraz piecach do jej wypału. Na przykładach pokazane zostaną zachowane do dzisiaj ślady po dawnych mistrzach, pozostawione na powierzchni zabytkowej ceramiki.

W dniu 30 czerwca w ramach warsztatów ceramicznych uczestnicy będą mogli wykonać naczynia gliniane oraz inne przedmioty inspirowane średniowieczną ceramiką znalezioną na terenie Gliwic. Popróbują swoich sił na toczkach garncarskich z napędem nożnym, dokładnie tak jak dawniej. W tajniki dawnej technologii wyrobu ceramiki wprowadzą uczestników Aleksandra Kwolek oraz Agnieszka Wegrzyn. Warsztaty odbędą się w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1.

W dniu 6 lipca wypalone prace uczestników warsztatów razem zakopiemy w ziemi dla przyszłych pokoleń gliwiczan. Będzie to okazja do poznania warsztatu archeologa.

Zakopując naczynia stworzone współcześnie przez uczestników, zamiast okopywać je jak to czynią archeolodzy niejako stworzymy odwróconą archeologię.

[stextbox id=”warning”]

Impreza dofinansowana jest z budżetu miasta Gliwic. Jest darmowa dla uczestników, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy prowadzi Aleksandra Kwolek ze Stowarzyszenia Forum Ceramików, organizatora imprezy.

Zapisywać można się osobiście w Pracowni Rzeźby i Ceramiki przy ul. Ziemowita 1, lub telefonicznie dzwoniąc pod numer: + 48 608 724 022. Można też skorzystać z poczty elektronicznej przesyłając swoje zgłoszenie na adres: artceramika@gmail.com. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

[/stextbox]

 

 

Similar Posts