ceramika, pottery, cuforum, Gliwice, Aleksandra Kwolek,

Ceramiczne Klimaty Muzyczne

Ziemia, woda,  ogień oraz muzyka, rytm i ruch, wszystkie te żywioły  połączymy w całość podczas III Edycji imprezy: CERAMICZNE KLIMATY MUZYCZNE

sobota i niedziela 8  i  9  maj 2010 roku

Ceramiczne Klimaty Muzyczne to sprawdzony projekt, wysoko oceniony wśród uczestników.
Główną cechą  projektu jest połączenie różnych sztuk; plastyki i muzyki w ramach interdyscyplinarnych warsztatów o otwartej formule. Zapraszamy do udziału ceramików wykonujących ceramiczne instrumenty, muzyków grających na instrumentach ceramicznych, profesjonalistów i amatorów oraz wszystkich zainteresowanych twórczym spędzeniem czasu w ogrodzie Pracowni Rzeźby i Ceramiki.

Podczas dwóch dni  warsztatów stworzymy w centrum Gliwic klimat artystycznego happeningu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nauczymy uczestników formować z gliny ceramiczne instrumenty muzyczne oraz na nich grać. Wykonamy wraz z uczestnikami na zajęciach warsztatowych ceramiczne instrumenty  muzyczne od prostych i popularnych jak ptaszek gwizdawka do bardziej skomplikowanych jak okaryna i  flet.

Szczególnie podczas tej edycji będziemy chcieli się skupić na tradycji budowy ceramicznych instrumentów krajów zachodnich. Będziemy wykonywać  instrumenty charakterystyczne dla tych regionów pod okiem ?mistrzów? ceramicznych i muzycznych zgodnie ze sztuką od uformowania po wypał ? w polowych piecach ?RAKU?.
Podczas warsztatów mistrzowie opowiedzą o swojej pracy twórczej oraz udzielą wyczerpujących konsultacji. Zostanie rozdana uczestnikom broszura informacyjna o rodzaju, budowie i historii instrumentów ceramicznych. Imprezę uświetni pokaz filmów związanych z muzyczno-ceramicznym klimatem spotkania. Będzie konkurs i nagrody.  Dokonamy wypału ?pieco-rzeźby?.  Nasi przyjaciele z Instytutu Sztuki w Cieszynie  dadzą nam okazję zapoznać się z realizowany projektem p.t. ?Akademia Dźwięków Ziemi – ceramiczne obiekty dźwiękowe? .

Atrakcją będą koncerty zespołów muzycznych, a ciepłą atmosferę majowych wieczorów podgrzeją dźwięki gorących jeszcze instrumentów, wyjętych prosto z rozgrzanych polowych pieców do wypału ceramiki  ?RAKU?. W planie także jam session na wykonanych własnoręcznie instrumentach ceramicznych. Ciepły klimat sprzyja twórczej pracy oraz pozytywnym kontaktom międzyludzkim.

ZAPRASZAMY ? WSTĘP WOLNY

Organizator zapewnia nieodpłatnie materiały, narzędzia oraz wypał prac.

Impreza w całości sfinansowana jest ze środków Samorządu Miasta Gliwice
Współpraca: Instytut Sztuki w Cieszynie, Fundacja Arteria, Szkoła Muzyczna Veno’s Studio,
Stowarzyszenie KUKLOK

Patronat medialny: Gliwicki Magazyn Kulturalny, Nowiny Gliwickie, Radio CCM

Nazwa Imprezy: Ceramiczne Klimaty Muzyczne,  III Edycja

Miejsce imprezy: Pracownia Rzeźby i Ceramiki, 44-100 Gliwice, ul. Ziemowita 1 (mapa)

Osoby odpowiedzialne:  Aleksandra Kwolek, +48.608 724 022;  Zbigniew Kwolek, +48.725 654 814; artceramika@gmail.com

Zdjęcia z poprzednich imprez:

Ceramiczne Klimaty Muzyczne I Edycja 2007Ceramiczne Klimaty Muzyczne II Edycja 2009

PROGRAM

III Edycja  ?Ceramiczne Klimaty Muzyczne

sobota i niedziela 8  i  9  maja 2010 roku.

08.05.2009 ? sobota

12:00  Inauguracja Imprezy

Przywitanie i prezentacja zaproszonych Gości: Ceramików i Muzyków, prezentacja idei projektu, wystawa instrumentów ceramicznych wykonanych przez członków Stowarzyszenia Forum Ceramików.

12:15 Ogłoszenie konkursu na ?Ptaszka Gwizdawkę?.

12:00 Warsztaty Ceramiczno – Muzyczne

Muzycy ? Goście Imprezy zaprezentują uczestnikom możliwości dźwiękowe instrumentów ceramicznych oraz sposoby gry na instrumentach. W ramach warsztatów muzycznych trwających równolegle do ceramicznych pomagają stroić świeżo wykonane instrumenty. Instruktorzy prezentują różne metody formowania z gliny ( odciskanie, toczenie na toczku garncarskim, formowanie ręczne). Uczestnicy wykonują, dekorują, suszą wykonane przez siebie instrumenty muzyczne oraz przygotowują do wypału.

14:00 Występy wokalne

Wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej Veno?s Studio

15:00 Wypał Ceramiczny

Pierwsze otwarcie pieca japońskiego RAKU, rozpoczęcie wypalania wykonanych przez uczestników imprezy prac ceramicznych.

18:00 Koncert zespołu Michała Czachowskiego

20:00 Projekcja filmu ?ZIEMIA? , który stanowi zapis rezultatów kolejnego etapu projektu naukowo-badawczego pt ?Akademia dźwięków ziemi? realizowanego przez wykładowców i studentów  Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Artystycznego w Cieszynie. Projekcję poprowadzi Małgorzata Krentowicz.

21:30 ?KONTRABASISTA? ? otwarcie polowego pieca ceramicznego z rzeźbą naturalnej wielkości postaci kontrabasisty i wykonanej przez Szymona Malinowskiego.

22:00 ? Zakończenie pierwszego dnia

09.05.2010 ? niedziela

11:00 Otwarcie drugiego dnia Warsztatów

Przywitanie uczestników, podanie harmonogramu dnia,

11:15 Warsztaty Ceramiczne

Instruktorzy prezentują różne metody formowania z gliny. Uczestnicy szkliwią,  dekorują, suszą wykonane przez siebie instrumenty muzyczne i przygotowują je do wypału.

11:30 Warsztaty Muzyczne

W ramach warsztatów muzycznych trwających równolegle do ceramicznych Muzycy ? Goście Imprezy pomagają stroić świeżo wykonane instrumenty, dokonują oględzin i korekt przed włożeniem do pieca,  Prezentują uczestnikom możliwości dźwiękowe instrumentów ceramicznych oraz sposoby gry na instrumentach. Uczestnicy uczą się grać na instrumentach ceramicznych.

14:00 Wypał Ceramiczny

Uruchomienie gazowego pieca do wypału polowego ceramiki. Rozpoczęcie wypalania wykonanych prac

14:30 Warsztaty taneczne flamenco poprowadzi Katarzyna Prządo

18:00 Koncert zespołu ?VIVA FLAMENCO!?

19:15 Konkurs, wystawa

Ogłoszenie wyników organizowanych konkursów, rozdanie nagród.

Koncert na nagrodzone ?Ptaszki-Gwizdawki? Wystawa wykonanych ceramicznych instrumentów muzycznych

19:30 Finisz Imprezy

Wspólny Jam Session na ceramiczne instrumenty muzyczne

Podziel się tą informacją z przyjaciółmi!

A Ty co sądzisz?

*