Recenzja z wystawy


Zakaz Parkowania - rewers

Z przyjemnością publikujemy poniżej recenzję nadesłaną na nasz konkurs. Nagroda przypadła Małgorzacie Każmierskiej. Aktualnie nagroda w postaci darmowych miesięcznych zajęć w pracowni ceramiki jest „konsumowana” :). Dziękujemy serdecznie autorce, pięknie napisane 🙂
Szczęśliwy, kto zawita
do Ceramików na Ziemowita;
zaproszą go tam do garaża
i sztukę zaczną wdrażać.
Napatrzy się do syta!

Ten „lokalny” limeryk (ciut niegramatyczny, ale w wierszykach spod znaku nieco lżejszej muzy, pewne odstępstwa od reguł są dozwolone) napisałam po obejrzeniu wystawy w nowo powstałej galerii Stowarzyszenia Forum Ceramików. Cudny Garaż – to jedna z moich interpretacji nazwy tego miejsca: „CuG – galeria garażowa”. Cudny, bo zupełnie niepozorny niewielki budynek, który niczym się nie wyróżnia, a zawiera rzeczy niezwykłe. Wydaje się, że Stowarzyszenie realizuje w ten sposób ideę sztuki dostępnej (nie mylić z przystępną, rozumianą często jako sztuka niezbyt wysokich lotów, łatwa w odbiorze). Ceramicy stworzyli galerię, gdzie nie trzeba się specjalnie wybierać, bo ona jest tuż za rogiem, po sąsiedzku; można tutaj zajrzeć w drodze do albo ze sklepu, czy przy okazji spaceru z psem. Wejść, żeby sprawdzić Cukrywa Garaż? Żeby na chwilę oderwać się od codzienności i zobaczyć, jak tę codzienność przetworzyli, ubarwili artyści. A, co ważne, obejrzeć można naprawdę różne obiekty, bo mimo iż CuG firmowany jest przez Stowarzyszenie Forum Ceramików, to pokazane są tu również rzeźby, obrazy, dzianina, szkło.

Po tej wystawie przychodzi na myśl, że skoro garaż może być dobrym miejscem dla sztuki, to mogłyby nim być także inne: podwórko, ogródek, kawiarnia… Dostępność, a zarazem zwrot ku miejscom, które wydawałoby się nie mają nic wspólnego ze sztuką.

Tytuł wystawy – „Zakaz parkowania” – mógłby znaczyć: nie parkować, żeby nie zastawiać drogi do sztuki. A może to zakaz biernego stania w miejscu, nierozwijania własnych umiejętności?

Z drugiej strony, trzeba zaparkować, zatrzymać się, żeby lepiej się czemuś przyjrzeć. Tutaj dobrze byłoby dać „Nakaz parkowania”.


Małgorzata Kaźmierska


PS Bardzo podoba mi się również inny pomysł Ceramików – „Drzewo Marzeń”, które wyrosło w galerii empik-u. I to dosłownie, bo gałązki zaczęły wypuszczać zielone pączki;-)

Similar Posts