Polsko – Słowackie konsultacje

Stowarzyszenie Forum Ceramików w przyszłym roku zrealizuje pierwsze międzynarodowe projekty w oparciu o fundusze europejskie.

Dzisiaj gościliśmy naszych przyjaciół ze Słowacji Lubicę Kuzmową i Milosza Kunkela i można powiedzieć, że odbyły się pierwsze konsultacje w temacie wspólnych przyszłych projektów. Jedna z ważniejszych spraw i barier to wymagania dotyczące partnerstwa; dwóch, trzech czy więcej organizacji z różnych krajów – to mamy za sobą.

Ola, Lubica i Milosz na rynku w Gliwicach

Lubicę i Milosza oprowadziliśmy po Gliwicach

Goscie przywieźli nam film z tegorocznych targów rzemiosła w Pieszczanach, których są organizatorami a my byliśmy uczestnikami.


Fragment gdzie Szefowa opowiada o pokazywanych przez nas podczas targów technikach polowego wypału ceramiki – ceramice RAKU
Pełny Film dokumentujący Targi Rzemiosła w Pieszczanach w roku 2009 dostępny jest pod tym linkiem .

Odszedł Jan Suchan

suchan

Jan Suchan

Dzisiaj odszedł  Jan Suchan, legenda Gliwic … fotograf, pamiętamy jego wspaniałe zdjęcia zrobione na naszych ceramicznych imprezach.

Z  fajką w ustach  zawsze serdecznie spoglądał na świat i na ludzi których fotografował. Wielki człowiek, Wielka strata … to wszystko za wcześnie.

Wspieramy manifest …

rewolucjakulturalna

Kultura jest jednym z pól sporu o bardziej demokratyczne, egalitarne i wolne społeczeństwo. Na tym polu przeprowadzana jest aktualnie transformacja, która – jeśli nie poddamy jej społecznym konsultacjom, radykalnej krytyce i zmianom – przynieść może katastrofalne skutki zarówno dla wytwórców kultury, jak i dla całego społeczeństwa (zakładając, że kulturę postrzegamy jako publiczne dobro, a nie przywilej wąskiej grupy obywateli). Na zagrożenia płynące z prezentowanych przez władze propozycji wskazują artyści, teoretycy, animatorzy kultury oraz aktywiści społeczni, podkreślając specyfikę produkcji kulturalnej i zagrożenia płynące z wyłącznie rynkowego organizowania kultury. (…)

to fragment preambuły z „Manifestu  komitetu na rzecz radykalnych zmian w kulturze”  – całość na http://www.rewolucjakulturalna.pl

Wspieramy manifest, na zjeździe nie będziemy, ale kciuki trzymamy 🙂

Prezenty i … niezła szopka

szopka_uz_1Podopieczni Górnośląskiego Stowarzyszenia FAMILIA w Gliwicach właśnie skończyli prace przy dwóch bożonarodzeniowych szopkach, które ozdobią ośrodki przy ul. Dębowej i Huberta. To niezwykłe szopki, złożone w sumie z około 30 elementów, a wykonane… z gliny. Sześcioosobowa grupa zaczęła przygotowania miesiąc temu. Każdy miał wykonać kilka elementów. Zrobienie jednego to 1,5-2 godziny spędzone na warsztatach u Aleksandry Kwolek w pracowni ceramicznej przy ul. Ziemowita 1.
– Na zajęcia z gliny zapisałem się dwa miesiące temu. Leczę się w tym ośrodku i pomyśłałem, że takie zajęcia pomogą mi rozwinąć talenty, a może nawet odnaleźć nowe. Szopkę zaczęliśmy robić po trzecich zajęciach. Początki nie były łatwe, ale z czasem szło mi coraz lepiej. Każdy z nas dostał zadanie do wykonana. Ja zająłem się zwierzętami. Ulepiłem krowę, osiołka i baranka. Najlepiej poszło mi z osłem. Dobrze się bawiłem. Gdy skończę terapię, będe musiał się zdeklarować, co chcę robić dalej w ośrodku. Postanowiłem, że zapiszę się na zajęcia z gliny – mówi Łukasz, 27 lat.
Dziś podopieczni Familii lepili prezenty dla najbliższych. Łukasz pracował nad filiżanką dla mamy.
– Chcę, żeby była w stylu chińskiej porcelany – mówi.

[to przedruk artykułu który ukazał się na stronie Nowin Gliwickich]

Cieszymy się, że nawiązana współpraca z Górnośląskim Stowarzyszeniem FAMILIA w Gliwicach jest owocna.

Szopka w pełnej krasie