Szałfenster 2018

6 Szałfenster to CERAMIKA W DRODZE. Wzieliśmy porcelanowe czarki z pracowni, ciasta oraz konfitury i pojechaliśmy zbudowanym na tę okazję wehikułem w ramach gliwickiej ArtNocy na spotkanie mieszkańców Gliwic, twórców, artystów, animatorów kultury. Było super, super się bawiliśmy cały dzień i noc. Na filmiku relacja z naszego przejazdu – długa 8 minut, ale warto odbyć znami tę podróż jeszcze raz – to skompresowane 8 godzin dobrej zabawy i spotkań. Dziękujemy wszystkim, którzy wzieli w niej udział.

Stowarzyszenie na Targach Rzemiosł w Pieszczanach

Po raz 9-ty uczestniczyliśmy w X Targach Rzemiosł w Pieszczanach.

 

KA 1 – współpracować jest dobrze

Uczestnicy międzynarodowego  projektu ERAZMUS +

To były udane warsztaty 🙂

Nastaw Ucho + RAKU PARTY=15 lipca, sobota

Zapraszamy 15 lipca do ogrodu pracowni. Zaczynamy o 11:00 Raku Party.

Przy odrobinie cierpliwości będziecie Państwo mogli uformować, poszkliwić, wypalić i zabrać „jeszcze dziś do domu? własną prace ceramiczna. Podczas warsztatów poznają Państwo, podstawowe techniki formowania oraz szkliwienia, tym samym zapoznają się Państwo z technologia powstawania wyrobów ceramicznych, która jest podobna przy powstawaniu ceramiki budowlanej jak cegła czy ceramiki stołowej jak wykwintny zestaw obiadowy.

Aby to wszystko było możliwe, to znaczy abyśmy mogli zabrać ?do domu? wykonaną dzisiaj, w ciągu jednego dnia pracę zapraszamy od godz 11:00

Później koncerty !!!

?RAKU PARTY? ? wywodzi się z tradycji japońskiej, gdzie organizowano spotkania towarzyskie, podczas których rodziny z zamożnych kręgów społecznych uczestniczyły wraz ze swoimi gośćmi w dekorowaniu czarek herbacianych. Dla takich okazji wynajmowany był wędrowny garncarz, który przynosił ze oba piec garncarski. Goście dekorowali czarki podszkliwnymi barwnikami ceramicznymi, po czym garncarz szkliwił je i wypalał.
RAKU sięga swa tradycja XV wieku i jeszcze dziś wykorzystywana jest do wytwarzania obrzędowych czarek herbacianych, wartość tych czarek była oceniana tak wysoko, ze niektórzy szogunowie używali je, jako podarki o specjalnym uroczystym znaczeniu. Japońska czarka do herbaty to ?dzieło sztuki? a  japońska ceremonia picia herbaty to rytuał, który ma głębokie podstawy filozoficzne związane z Zen.
 ? Wykonanie czarki herbacianej czy innej dowolnej formy jest aktem twórczym, na każdym etapie musimy reagować na takie zjawiska jak wyczucie ciężaru, wyczucie formy i struktury, subtelności nieoczekiwanych modulacji koloru, a wreszcie doznania przyjemności picia herbaty. Udany egzemplarz raku, bez względu na to czy jest to czarka herbaciana, czy jakaś inna forma współczesna zawierać w sobie będzie ?cos?, wobec czego nikt nie pozostaje obojętny.?

?Nastaw Ucho? czyli tajne, nietajne koncerty z trzema kropkami zainicjowane przez grupę Potencjometr.
Nastaw Ucho #1 to pierwszy z cyklu koncert, który odbędzie się 15 lipca w ogrodzie Forum Ceramików , koncert grany z ….dachu.

Pomysł koncertów w miejscach niekoncertowych inspirowany jest muzycznymi formami zza oceanu, które funkcjonują z powodzeniem na całym świecie, to między innymi cykle koncertowe i live sesje takie jak Sofar, Mahogany Sessions czy Tiny Dek Concerts i podcasty KEXP. Akustyczne i kameralne koncerty to tylko część pomysłu, bo idea zakłada organizację ich również w miejscach, które pozwalają na mocniejsze uderzenie. Plany koncertowe ?Nastaw Ucha? biorą pod uwagę wiele gatunków od klasycznego rocka, przez inde pop i alternatywne brzmienia do neu jazzu. Cele jest jeden ? i niezmienny ? chodzi o bycie bliżej muzyki na co dzień.

szałfenster plakat-512
PROGRAM: Czytaj dalej >>

Szałfenster 2016 podczas ArtNocy

Zapraszamy na kolejną odsłonę naszej cyklicznej imprezy: SZAŁFENSTER 2016. Impreza obędzie się podczas tegorocznej ArtNocy w najbliższą sobotę 18 czerwca. Startujemy o godz. 16:00. Kończymy: … jak zwykle … późno w nocy, … może nad ranem 🙂 .

Występ tancerzy PWST Bytom podczas imprezy SZAŁFENSTER w czasie ArtNocy w Gliwicach.

Ceramiczne Targi w Pezinku

Targi w Pezinku są szczególne – tylko dla ceramików. W tym roku było ponad 100 wystawców, a my wśród nich, prawdę mówiąc, większość to już nasi dobrzy przyjaciele i znajomi 🙂
CANL0419

9 ArtNoc

18 czerwca – ponad 100 wydarzeń kulturalnych
logo 9 ArtNoc
Pełny program 9ArtNocy na stronie:gliwickaartnoc.pl

Wizyta na targach rzemiosła w Pieszczanach

stoisko_pieszczany_2016_09
Więcej zdjęć na naszym proflu Facebook-owym: https://www.facebook.com/CuForum/

Wesołych Świąt

christmas_2014